81 ROCZNICA PRZEMIANOWANIA ZWZ NA AK

W 81 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, przy obeliskach upamiętniających 16 PP Ziemi Tarnowskiej i 16 Pułk AK, znajdujących się na terenie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci

W 81 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, przy obeliskach upamiętniających 16 PP Ziemi Tarnowskiej i 16 Pułk AK, znajdujących się na terenie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci, odbyły się rocznicowe uroczystości zorganizowane przez tarnowski oddział ŚZŻAK przy współudziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, CKiW OHP oraz Branżowej Szkoły I stopnia im. 16 PP Ziemi Tarnowskiej.
W trakcie uroczystości zgromadzeni modlili się w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK
oraz złożyli kwiaty pod obeliskami i zapalili światełka pamięci.
Gościem honorowym rocznicowego wydarzenia był jedyny żyjący żołnierz 16 PP i uczestnik wojny obronnej Polski, generał brygady Zdzisław Baszak. Jego przesłanie zawarte w okolicznościowej publikacji pt. „Historia i pamięć” jest zobowiązaniem nas wszystkich żyjących:
„(…) Dzisiaj , w 102 roku mojego życia zwracam się z apelem do kolejnych pokoleń Polaków, abyście nie zapomnieli imion Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, otaczali troską Ich mogiły, a także miejsca walk i męczeństwa, a przede wszystkim kochali naszą Ojczyznę- Polskę”.