Działania wolontariatu
Szkolny Klub Wolontariusza organizuje różnorodne akcje o charakterze charytatywnym, skierowane na pomoc potrzebującym. Włącza się w społeczne programy przeciwdziałania agresji i przemocy szkolnej, wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne szkoły. Promuje patriotyzm. I jak widać w poniższych relacjach działań Klubu DOBRO NIE PRZEMIJA, TRWA W SERCACH LUDZI I W PAMIĘCI.
Rok szkolny 2019/2020 był szczególnym rokiem, również dla naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu. W pierwszym semestrze udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane działania, w tym: jak co roku wzięliśmy udział w akcji profilaktycznej przeciwdziałającej przemocy „Biała wstążka”, organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie oraz Komendę Miejską Policji w Tarnowie. Również i tym razem nasi uczniowie przygotowali słodkie upominki, które były wręczane mieszkańcom Tarnowa wraz z białymi różami, wstążkami oraz ulotkami informującymi gdzie należy szukać pomocy. W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez MEN pn. „SZKOŁA PAMIĘTA”, w ramach tej akcji uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w porządkowaniu grobów znajdujących się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Akcja ta stała się płaszczyzną do podjęcia stałej współpracy z Zarządem Starego Cmentarza i będzie kontynuowana przez następne lata, przez cały okres roku szkolnego.
Również i tym razem udaliśmy się z wizytą i kolędą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnowie.
Ponadto wzięliśmy udział w organizacji szkolnych mikołajek i świątecznego kiermaszu, z którego dochód został przekazany na pomoc dwójce chorych dzieci. Również czas Walentynek był dla nas pracowitym okresem, w ramach szkolnych walentynek zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny, na którym można było zakupić słodkie cegiełki w postaci pierniczków, kartki walentynkowe oraz wziąć udział w loterii. Uzyskany dochód w całości został przekazany na rzecz wspieranych przez nas dzieci.
I tak nasza działalność trwała do marca 2020r., kiedy to z powodu pandemii ograniczona została działalność szkoły, jednak to nie zmniejszyło naszej aktywności a jedynie zmieniło jej tory.
W okresie pandemii, Szkolny Klub Wolontariatu swą działalność skupił na pomocy uczniom z trudnościami edukacyjnymi bądź nie posiadającymi dostępu do internetu. Działania te głównie polegały na przekazaniu treści zadań, pomocy w ich odrabianiu i przesyłaniu zadań do nauczycieli.
Mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny pozwoli nam aktywnie działać nie tylko
w przestrzeni szkolnej ale również wrócić do działalności na rzecz społeczności lokalnej.
Kolejny rok działalności klubu i kolejne wyzwania za nami. W roku szkolnym 2018/2019 tak jak w uprzednim roku naszej działalności uczestniczyliśmy w akcji „Biała wstążka” i „MIŚ”, wzięliśmy udział w Konkursie Wieńców Nagrobnych „Żołnierska Pamięć”, w którym zajęliśmy II miejsce. Uczestniczyliśmy w „Kolędzie” organizowanej wspólnie z grupą św. Józefa działającej przy Klasztorze sióstr Józefitek. Ponownie wsparliśmy organizację kiermaszu świątecznego i szkolnych Jasełek – „Rozmowy w toku”. Aktywnie uczestniczyliśmy w zbiórce na rzecz akcji „Paczka dla bohatera”. W tym roku ponownie przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tarnowie, wzięliśmy udział w projekcie socjalnym pn. „Jestem seniorem – wiem więcej, reaguję”. Projekt ten miał na celu wyposażenie seniorów w wiedzę z zakresu prawa, możliwych form nadużycia oraz profilaktykę obejmującą przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych, podczas spotkania przekazane zostały informacje gdzie szukać pomocy i do jakich instytucji każdy z nas może się zwrócić będąc świadkiem przemocy. Po raz kolejny nasze działania odnotowano na łamach lokalnej prasy..
W roku szkolnym 2017/2018 Szkolny Klub Wolontariatu wszedł na nowy obszar działania, w tym roku poszerzyliśmy zakres naszej działalności i podjęliśmy wiele działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przemocy wobec kobiet i dzieci. W listopadzie przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tarnowie uczestniczyliśmy w akcji profilaktycznej przeciw przemocy „Biała wstążka”. W maju wspólnie z Tarnowskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar przemocy mieliśmy przyjemność wziąć udział w akcji „MIŚ”, akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Tarnowa na problem krzywdzenia dzieci. Ponadto wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez PTTK w Tarnowie – Konkurs Wieńców Nagrobnych „Żołnierska Pamięć” gdzie zajęliśmy III miejsce. Uczestniczyliśmy w „Kolędzie” w Środowiskowym Domu Samopomocy im. św. Kingi w Tarnowie. Przy współpracy Spółdzielni Uczniowskiej działającej w naszej szkole wsparliśmy organizację Wigilii dla osób samotnych przez przekazanie słodkich wypieków, Wigilia odbyła się w Pałacu Młodzieży w Tarnowie Aktywnie uczestniczyliśmy w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze działania skierowane były również do społeczności szkolnej, aktywnie uczestniczyliśmy w życiu szkoły poprzez pomoc w organizacji i udział w kiermaszu świątecznym oraz w przygotowaniu Jasełek – „Anioł w klatce”. Ten rok był dla nas bardzo aktywny, rozwinęliśmy swoją działalność i podjęliśmy współpracę z instytucjami działającymi w obszarze wsparcia społecznego, a nasza aktywność zauważona została przez lokalne media.
Kolejny rok szkolny to nowy czas na czynienie dobra w nas samych i wokół nas. 🙂 Wolontariat rozwija się – nas przybywa i działań także. Oprócz stałych punktów działania zaoferowaliśmy wychowankom Domu Dziecka w Rzuchowej usługi fryzjerskie. Ekipa klasy 2 i 3 ZSZ pod opieką p. Danuty Herduś podjęła się tego zadania (10 V 2017 r.). Tego samego miesiąca uczniowie klasy 1 A ZSZ i 3 TZ pod opieką pani Magdaleny Nowickiej odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie. Po występie artystycznym, wolontariusze zaprosili gospodarzy do wspólnego śpiewania złotych polskich przebojów i częstowali słodkościami przygotowanymi przez uczniów klasy 1 A ZSZ pod opieką pani Marzeny Kowalczyk. Kilka dni później młodzież wzięła udział w XIII Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez barier 2017”. Uczniowie klasy 2 i 3 ZSZ pod opieką p. Danuty Herduś i p. Ewy Witek zapraszali na stylizację fryzur uczestników i opiekunów Spartakiady (23.05.2017 r.). A w Dzień Matki w Pałacu Młodzieży uczniowie klasy 1, 2 i 3 ZSZ udzielali poradnictwa w zakresie pielęgnacji włosów oraz czesali uczestniczące w obchodach Dnia Matki mamy i dzieci. Opiekunem grupy była pani Danuta Herduś, która zorganizowała także stylizację fryzur dla uczestników Pikniku Pirackiego. Uczniowie klasy 1, 2 i 3 ZSZ wykonywali fachowo pracę tego dnia – 28.05.2017 r. jak i później biorąc udział w Dniu Rodziny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie 30.05.2017 r. Wolontariusze z naszej szkoły świadczyli usługi fryzjerskie dla dzieci i ich rodzin.
Dzięki szkoleniu koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariuszy nowi uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w tematykę i ideę wolontariatu. Warsztaty te zostały poprowadzone przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie. Był to dobry początek nowego roku szkolnego. I jak zawsze w roku szkolnym objęliśmy opieką Miejsca Pamięci Narodowej: Obelisków upamiętniających VI Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej i XVI Pułk Piechoty Armii Krajowej. A w okresie świątecznym Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy odwiedziliśmy zasłużonych w walce o wolność kraju żołnierzy AK. Nie zabrakło także zbiórek artykułów spożywczych na rzecz przygotowywanej przez Młodzieżowe Centrum Wolontariatu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie wigilii dla osób samotnych i starszych, w której wzięliśmy także udział. Nasi koledzy i koleżanki upiekli ciasteczka na spotkanie wigilijne, a my udekorowaliśmy stoły. Troską naszych działań objęliśmy także najmłodszych. Zebraliśmy artykuły dziecięce na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie i podopiecznych Domu Dziecka w Rzuchowej. A pewnego mroźnego dnia grudnia nieoczekiwanie pojawił się w Domu Dziecka „Orszak św. Mikołaja”. Parę tygodni później, ekipa 12 wolontariuszy spowita mroźnym powietrzem styczniowym zebrała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 4 011,9 zł. I znów, z wiosną wzięliśmy udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej w rocznicę powstania w getcie warszawskim przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Później zorganizowaliśmy wraz z biblioteką szkolną spotkanie uczniów z Anną Kościółek – tarnowską pisarką, autorką cyklu powieściowego „Zwoje z Orlej Wyspy”. I nawiązaliśmy współpracę z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.
Czas to miłość. 🙂